„Dvidešimtos ONINĖS Jurgėnuose“

Bendradarbiaujant su kultūros ir bibliotekos skyriais, gavus finansavimą iš Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos, įdėjus daug darbo, įgyvendinus begalę sumanymų, diskusijų, padarius šimtus skambučių ir susitikimų, liepos 27 d. Kalno k. Pasvalio r. Jurgėnų kaimo bendruomenėje įvyko „Tradicinė kraštiečių ir duonos šventė-Oninės“. Viskas prasidėjo 14 val. sportinėmis varžybomis. Aplinkui besisukiojantys tamsūs debesys nieko gero nepranašavo, tačiau nepabūgęs prasto oro susirinko vietos bei aplinkinių rajonų bendruomenių jaunimas, kuris dalyvavo krepšinio 3×3 ir tinklinio turnyruose. Širdingai dėkoju Pumpėnų seniūnijos sporto organizatorei Reginai Urbonavičienei už pagalbą organizuojant varžybas. Krepšinio turnyre nugalėtojais tapo komanda „Devintas kambarys“ (Vaškai), tinklinio turnyre komanda iš Paįstrio. Smagu, kad mus aplankė ir su paskatinimo prizais už sporto rungtis atvažiavo  pumpėnietis  Arminas Vareika, kuris dar ir pravedė baudų mėtymo rungtį. Pirmų vietų nugalėtojai buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o antrų-trečių laimėtojai medaliais, kuriuos įsigijome iš projekto „Sveikatos labui“ pateikto Pasvalio rajono savivaldybei. Taip pat medaliais ir prizais buvo apdovanoti ir kitų sportinių rungčių – rankos lenkimo, giros kilnojimo, virvės traukimo – nugalėtojai.

Prieš antrąją šventės dalį prapliupus lietui, atrodė kad visos pastangos nueis veltui. Neramino tik viena mintis: kas gali vykti į šventę tokiu oru? Bet vos tik pradėjus rinktis dalyviams,  kraštiečiams ir svečiams, visi debesys išsisklaidė, tarytum atsiprašydami ir suprasdami, kad ši šventė mums yra labai svarbi: ja mes stengiamės perduoti tradicijas jaunajai kartai, pralinksminti sugrįžusius kraštiečius, čia kažkada gyvenusius, dirbusius ar šiaip prijaučiančius mūsų kraštui žmones, suteikti jiems progą sugrįžti, pabendrauti, pasidalinti gerą patirtimi.

Kiekvienas šventės svečias čia galėjo surasti sau tinkamos veiklos. Mugėje, kurioje dalyvavo ne tik mūsų kaimo gyventojai bet ir svečiai iš kitų rajono bendruomenių, buvo galima įsigyti  rankdarbių, kaimo moterų surinktų žolelių arbatų, medinių dirbinių, papuošalų, sūrių, medaus. Vaikučiams buvo daug nemokamų pramogų: batutas, grybavimas su 3D akiniais, viktorinos su prizais, tatuiruotės chna dažais, kurias darė AVI grožio studijos meistrė Violeta.  Visuomenės sveikatos biuras gyventojus kvietė į savo palapinę sudalyvauti viktorinoje, pasimatuoti plaštakos jėgą, pasimokyti pirmos pagalbos pagrindų. Dalyviai buvo vaišinami vaisiais bei apdovanoti biuro prizais. Kraštiečio Jono Lindos nuotraukų parodoje galėjome išvysti sustabdytas Paįstriečių kapinėse 2018 m. statyto kryžiaus renginio akimirkas. Susipažinome su „Prisijungusi Lietuva“ projektu, sužinojome, kaip saugiai jaustis internete, galėjome atlikti internetinių žinių testą. Tie, kam aktualūs gamtos išsaugojimo klausimai,  galėjo klausytis paskaitos ir padiskutuoti apie tai socialinio projekto „Misija: Nulis“ palapinėje. Pasvalio rajono bendruomenių pareigūnė supažindino gyventojus, kaip apsaugoti savo turtą.

Smagu, kai jaunimas sugrįžta į gimtąjį kraštą ir vėl noriai prisideda prie tradicinių renginių (dėkoju šventės vedėjams Rūtai Mačiūnaitei ir Faustui Petriškiui) su kuriais patys augo, sėmėsi gyvenimiškos patirties, mokėsi nugalėti scenos baimę. Kultūros skyriaus darbuotojos Gėlės Mačiūnienės kartu su kolektyvu „Jurgino žiedas“ paruoštoje meninėje programoje, buvo pagerbta duona ir jos kepimo tradicijos, užkurtas aukuras, įspūdingu automobiliu mus aplankė prezidentas Antanas Smetona su žmona, kuris pasveikino susirinkusias Onutes. Gėlė Mačiūnienė tradiciškai jau daugelį metų šventei kepa naminę duoną, kuria vaišinami šventės svečiai. Šiais metais galėjome paskanauti ir kitų kaimo moterų, kurios buvo apdovanotos padėkomis už tradicijų puoselėjimą, namuose keptos, tačiau  jau naujoviškos, modernesnės duonos. Projekto, kurį finansavo ŽŪM dėka galėjome pasigėrėti koncertine programa, kurią mums skyrė projekto  „Du balsai – viena širdis“ finalininkių mamos ir dukros Gražinos Krikščiūnienės ir Redos Venediktovos duetas.

Mintimis ir prisiminimais dalijosi kraštiečiai, buvo pasveikinti bendruomenės ilgaamžiai ir jauniausi gyventojai. Vaišinomės tradicine Onutės kopūstiene. Linksmybės gegužinėje tęsėsi iki paryčių.

Kaip smagu, kad kaime dar gyvas ir gyvos jo tradicijos, kad į šventes ateiname su vaikais ir galime parodyti jiems, ką turime gražiausio, kad renginys suburia bendruomenės gyventojus bendram tikslui, kad jaunimas sportuoja ir  ruošiasi varžyboms, kad neįmanoma tampa įmanoma. Kai atsigręži atgal ir matai kiek kelio nueita, negali nedėkoti. AČIŪ visiems kas prisidėjo, kas aukojo pinigus ir savo laiką, kas organizavo, repetavo, ruošėsi prieš šventę ir tiems kas viską po to sutvarkė. Iki susitikimo kitais metais!

Keletas kadrų iš šventės:

Išsamiau galima viską pamatyti Virginijaus Preidžiaus filmuotoje medžiagoje. https://www.youtube.com/watch?v=WoXf-7p3BEU&t=19s

Jurgėnų kaimo bendruomenės pirmininkė Neringa Barauskienė

Lėšas projektui įgyvendinti skyrė:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *